Przeróbka deski rozdzielczej w Scirocco mk1


Poniewaz nie podobala mi sie seryjna deska rozdzielcza w golfie (nie bylo obrotomierza i dziennego licznika kilometrow), a mialem sprawna deske z scirocco to postanowilem ze sobie "troche" poprzerabiam deske w moim nowym nabytku. Szczegolnie ze udalo mi sie dosc okazyjnie kupic komplet 4 dodatkowych wskaznikow VDO. Poniewaz wysokosc obudowy zegarow jest taka sama w scirocco i w golfie to jeden problem mialem juz z glowy. Pozostal problem szerokosci. Oto jak wykonalem swoja deche krok po kroku:

1) zaraz za obudowa zegarow z scirocco jest miejsce na radio i rozne przelaczniki seryjne. Uznalem ze to nie jest mi do niczego potrzebne i ucialem ten fragment obudowy. Nastepnie poniewaz w zalozeniu nie mialo byc juz seryjnych przelacznikow to otwory po nich podkleilem od dolu kawalkiem plastiku, a same otwory zaszpachlowalem. Zaszpachlowalem tez otwory w ktorych miescily sie kontrolki oleju i swiatel, gdyz przelozylem je potem na prawa strone deski. Zostaly tylko kontrolki kierunkowskazow, swiatel drogowych i ladowania. Wygladalo to mniej wiecej tak:
W samej desce trzeba bylo niestety usunac wzmocnienia metalowe ktore sa tuz za otworem na obudowe zegarow gdyz nowa obudowa byla zbyt gruba i sie nie miescila.

2) z pleksy o grubosci 3mm wycialem prostokat, ktory mi mial zapelnic brakujace miejsce po wycietym plastiku. Przy pomocy szlifierki katowej wycialem otwory na suwaki sterowania ogrzewaniem. Obok wywiercilem otwory na przelaczniki. Problemem okazalo sie wyciecie otworow na wskazniki VDO. Poniewaz wskazniki te maja srednice zabudowania 54mm to otwory te wycialem urzadzeniem do wycinania otworow w plytach kartonowo-gipsowych o srednicy 52mm a brakujace 2mm rozpilowalem malym, okraglym pilnikiem. Wsrod tych otworow wywiercilem 3 otwory na dodatkowe kontrolki. Mniej wiecej tak to wygladalo:
. Na rogach po prawej stronie zaokraglilem krawedzie bo otwor na obudowe zegarow tez ma taki ksztalt. Jako wzor pozluzyl mi obciety kawalek z deski z scirocco (nie ma tego na powyzszym rysunku).

3) Teraz aby polaczyc te dwa elementy deski kupilem listwe-ksztaltownik plastikowy o ksztalcie (patrzac z gory):

Ucialem dwa kawalki tej listwy, ktorych dlugosc byla rowna wysokosci obudowy zegarow a nastepnie klejem "Kropelka" skleilem te dwa kawalki ze soba dzieki czemu uzyskalem taki ksztalt:

4) Poniewaz moj kawalek pleksy z ktorej wykonalem prawa strone obudowy zegarow mial grubosc 3mm to w miejscu styku z ksztaltownikem dokleilem jeszcze od tylu, drugi kawalek w ksztalcie paska, innej pleksy o grubosci 2,5mm ( te 1/2mm wiecej bo innej nie mialem:) ale w sumie wyszlo dosc dobrze bo z czasem ksztaltownik sie troche rozszerzyl i teraz pasuje idealnie).

5) Zeby nie bylo widac szpachli i tego ze obudowa zegarow byla koloru srebrnego, pleksa mleczna, a zlacze biale rozwazalem malowanie calosci. Jednak po wizycie w sklepie okleinami sie rozmyslilem i zakupilem kawalek okleiny meblowej w kolorze czarnym, a nastepnie calosc okleilem. Otwory w okleinie wycialem nozykiem do tapet. Tutaj UWAGA: jak juz przykleisz ten kawalek okleiny w miejscu gdzie byly szpachlowane otwory to proponuje go nie odrywac bo kawalki szpachli oderwa sie razem z nim. Przynajmniej mi sie tak stalo i szpachlowalem drugi raz. Okleina meblowa okazala sie jednak dobrym pomyslem, bo mimo obaw nie marszczy sie na sloncu i nie sciera za szybko.

6) Gdy bylo wszystko gotowe powkladalem wskazniki w swoje miejsca, podlaczylem kontrolki (mozna dostac w sklepach z elektronika) i wykonalem instalacje do przelacznikow (podlaczylem tu swiatla postojowe i mijania, oraz ogrzewanie tylnej szyby, mialy byc tez swiatla awaryjne ale nie polecam sie tym akurat bawic bo to nie jest takie proste jak myslalem i przelacznik swiatel awaryjnych pozostal seryjny tyle ze przeniesiony nizej – obok popielniczki). Na temat wykonania instalacji nie bede sie rozpisywac bo to zalezy od rodzaju wskaznikow jakie dokladamy. W kazdym razie mimo ze fachowcem w tej dziedzinie nie jestem, to jakos mi sie udalo podlaczyc calosc tak ze wszystko dziala, ale jesli ktos nie ma pojecia o elektryce to lepiej niech to zleci komus kto sie na tym zna. Gdy instalacja jest gotowa to trzeba wszystko zlozyc do kupy, wsunac obie czesci obudowy w ksztaltownik i calosc dopiero wlozyc w otwor. Oto efekt, wprawdzie nie koncowy ale sama obudowa zegarow juz nie ulegla zmianom.

Lista zakupow:
1) kawalek pleksy 50/50cm/3mm – 13zl
2) kontrolki (2 zielone i jedna czerwona) – 10zl/szt=30zl
3) przelaczniki 6 lub 8 szt. – ok.5zl/szt – 40zl
4) listwa-ksztaltownik – 7zl
5) okleina meblowa – 10zl za metr biezacy
6) komplet wskaznikow z czujnikami – to w zaleznosci od szczescia i tego co sie chce tam miec – ja dalem 150zl za 4szt.
7) ewentualnie jesli ktos nie ma to proponuje pozyczyc – narzedzie do wycinania otworow w plytach karton-gips – 20zl.
W sumie – ok 270zl!!! W zasadzie to duzo – ale jaki efekt:) Wszystkie (poza kontrolkami) wymienione rzeczy mozna kupic w marketach budowlanych (Castorama, OBI itp.).

Mowad.