Poradnik prawny


Zanim kupisz:

  • Nie kieruj się emocjami tylko podejdź do kupna spokojnie, nawet jak czujesz, ze jest to właśnie to wymarzone auto.
  • Pierwsza rzecz to sprawdzenie dokumentów. Należy zażądać od sprzedającego dowodu osobistego i jeszcze jednego dokumentu tożsamości, może być prawo jazdy albo paszport.
  • Trzeba poprosić o ubezpieczenie OC.
  • Jeśli auto sprowadzono z zagranicy, poza polskim dowodem rejestracyjnym sprzedawca powinien dołączyć zagraniczny dokument identyfikacyjny, w zależności od tego, z jakiego kraju samochód był przywieziony, np. niemiecki Fahrzeugbrief, holenderski Kentekebewijs, szwajcarski Fahrzeugauswais itd. Oprócz tego powinna być faktura zakupu lub umowa kupna-sprzedaży za granicą oraz dowód odprawy celnej z potwierdzeniem dokonania opłat celnych.
  • Jeśli samochód został sprowadzony z zagranicy po 1 lipca 1999 roku powinien mieć kartę pojazdu wydaną podczas pierwszej rejestracji przez wydział komunikacji.
  • Należy sprawdzić, czy dane z dowodu rejestracyjnego i innych dokumentów zgadzają się z numerami nadwozia i silnika
  • Rok produkcji mozna odczytac z numeru VIN. Informacje jak odczytac numery VIN znajdziesz w Poradniku Kupujacego.
  • W Scirocco I numer VIN jest nabity na kielichu z przodu. W Scirocco II jest na podszybiu. Poza tym w miejscu na tylne koło w bagażniku powinna być nalepka z numerami. Pod maską, przed chłodnicą, mniej więcej na środku powinna być tabliczka znamionowa. Może się zdarzyć, ze jej nie będzie, bo została np zdemontowana podczas lakierowania.
  • Aby sie upewnić, ze nie jest to auto-szczep(przynajmniej nieudolny) możesz sprawdzić daty na róznych elementach, np na chłodnicy jest „słoneczko” z rokiem produkcji, na kierownicy po zdjęciu zaślepki na środku, na pasach bezpieczeństwa znajdziesz również daty produkcji, data może też być na tylnej półce i na wielu innych elementach.
  • Przygotuj blankiet umowy kupna-sprzedazy i formulacz PCC-1.

Po obejrzeniu auta możesz również spisać numery VIN i silnika i sprawdzić czy auto nie jest kradzione lub przebijane. Jak to sprawdzic?

  • Mozesz udać się do najbliższej komendy Policji i przy odrobinie dobrej woli sprawdzą tam czy auto nie figuruje w rejestrze skradzionych pojazdów. Trzeba jednak zwrocić uwagę, na to że od jakiegoś czasu Wydziały Komunikacji wpisują tylko ostatnie 7 cyfr numeru silnika więc może być pewna rozbieżność między danymi figurującymi w różnych bazach danych o skradzionych pojazdach. Z tego samego powodu typ silnika może nie zgadzać się z tym co znajdziesz w naszym Portalu, bo w dowodzie będzie tylko jedna litera.
  • Jeśli kupujesz auto na giełdzie, możesz skorzystać z usług firm, które mają swoje punkty na miejscu i sprawdzają na podstawie dokumentów czy samochód nie jest kradziony.
  • Możesz również zgłosić się do rzeczoznawcy. Jest to wydatek rzędu 200zl ale może warto je wydać.

Oto opis w jaki sposób rzeczoznawca sprawdza legalność samochodu:

„Ekspert określa numery nadwozia i silnika, czy nie figurują w rejestrze aut skradzionych (KGP) oraz czy numery nie noszą znamion ingerencji zewnętrznej, to znaczy, czy nie są przebite, czy nie jest to wstawka całego pola numerowego. Do tego celu służą przyrządy do mierzenia grubości powłok lakierowych oraz defektoskopy stałomagnetyczne. Dzięki nim można ustalić,czy w polu numerowym nie wystąpiło przebicie. Sprawdzenie polega na namagnesowaniu pola i pokryciu odpowiednią zawiesiną. Potem uwidacznia się numer pierwotny i wtórny, jeśli był przebity. Numery są sprawdzane także organoleptycznie, pod kątem jednorodności kształtu liter i cyfr. Należy pamiętać, że każda marka ma własny krój liter i cyfr oraz własny sposób ich nanoszenia. Numery identyfikacyjne nanoszone są kilkoma sposobami. Mogą być wybijane – znaki mamy wtedy wklęsłe i wykonane są za pomocą znakowników, które są negatywami cyfr i liter. Cały numer powinien być wybity w podłoże na jednakową głębokość, a odległość między literami i cyframi powinna być jednakowa. Znaki mogą być jeszcze wytłaczane, wycinane, bądź wypalane. „

Po kupnie samochodu:

  • Weź oryginał polisy OC od poprzedniego właściciela.
  • Masz 14 dni na opłacenie podatku od czynności cywilno-prawnych w wysokości 2%. Na dodatek może się zdarzyć, że urzędniczka zakwestionuje wartość z umowy i policzy 2% od wartości ustalonej przez Urząd na podstawie danych o pojeździe.
  • Masz 30 dni na przerejestrowanie samochodu.
  • Tego samego dnia , w którym przerejestrujesz auto, należy wykupić nową polisę OC.

Artykuł przygotowała AgaZaKa

.