[Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Jeśli masz jakiś problem techniczny ze swoim Scirocco mk1 lub mk2, tu zapytaj o rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Son_Goku
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 456
Rejestracja: 21 kwie 2009, 14:10
Model: Scirocco II
Lokalizacja: TOS

[Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Son_Goku »

Jak w temacie. Rzecz bardzo przydatna. Koszt dwóch mat to ok. 15-20zł, więc cena śmieszna. Ma ktoś zamontowane? Jak to się sprawuje? Czy jest duży problem z wyjęciem szkła z obudowy lusterka?
Awatar użytkownika
L.W!z
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2103
Rejestracja: 02 gru 2007, 15:56
Model: Scirocco II

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: L.W!z »

Mam to od 6-7 lat. Bardzo przydatne. Co prawda śniegu Ci nie stopi jak jesteś leniem ale po deszczu spokojnie krople odparują. Nie było problemu z wyjęciem szkieł z oprawki. Podłączyłem pod ogrzewanie tylnej szyby.
...dobra sroka nie jest zła :D
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Son_Goku
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 456
Rejestracja: 21 kwie 2009, 14:10
Model: Scirocco II
Lokalizacja: TOS

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Son_Goku »

Dzięki za odp. Zamawiam i montuję. 8) Szkła da się wyjąć od zewnątrz (odkleić?) czy trzeba zdemontować całe lusterka? Przy lusterkach nigdy nie grzebałem więc dla mnie nowy temat.
Awatar użytkownika
Mowad
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2422
Rejestracja: 03 gru 2007, 18:21
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Mowad »

Jesli dobrze pamietam to szkla z lusterka wyjmuje sie z takim plastikowym mocowaniem z tylu. Od dolu w obudowie sa otwory, przez nie sie odblokowywalo jakis zatrzask i wychodzil caly wklad. I dopiero wtedy odklejalo sie szklo od tego plastiku. Tak jakos to zapamietalem ale kilka lat temu tam grzebalem wiec glowy nie dam.
------------------->Obrazek<-------------------
Nasza Scala na forum i w TV - Teleekspress 2010, TVN Turbo 2012, TVN Turbo 2013
Awatar użytkownika
L.W!z
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2103
Rejestracja: 02 gru 2007, 15:56
Model: Scirocco II

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: L.W!z »

Dokładnie jakoś tak to wyglądało :)
...dobra sroka nie jest zła :D
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Son_Goku
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 456
Rejestracja: 21 kwie 2009, 14:10
Model: Scirocco II
Lokalizacja: TOS

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Son_Goku »

Operacja zakończona sukcesem. :D Szkoda, że nie robiłem zdjęć. Dzień już krótki, a chciałem zdążyć przed zmierzchem. Niestety i tak się nie udało - niektóre czynności były bardziej czasochłonne niż przewidywałem. 8) Ale po kolei.

Wkłady lusterek trzymają się na czterech małych plastikowych bolcach. Tylko dwa widać od dołu obudowy lusterka i te można jakoś odpiąć, ale górne... Jak komuś się uda to wyjąć bez urwania żadnego z nich to winszuję :). Wiek i brud robią niestety swoje. Najlepiej podważyć szkło od góry jakąś szeroką plastikową szpachelką (ja użyłem skrobaczki).

Aby rozpołowić wkład, czyli odkleić szkło od plastikowej ramki polecam porządnie ją grzać (np. suszarką). Następnie ramkę delikatnie podważać jakimś płaskim nożem i wprowadzać pomiędzy nią, a lustro benzynę ekstrakcyjną. Dalej aby odkleić folię z klejem od szkła lustra polecam znów porządnie grzać. Powinno się udać. No i teraz najlepsze - usunięcie resztek starego kleju z ramki i lustra. VW użył takiego dziada, że za cholerę nie chciał zejść :shock:. Zalecam początkowo usunąć ile się da mechanicznie jakimś skrobakiem, a następnie lać dużo benzyny ekstrakcyjnej i trzeć szmatkami. Idzie wolno, ale skutecznie.

Po naklejeniu na czyste szkło mat grzewczych należy wyciąć w plastikowej ramce otwór na wyprowadzenie przewodów (np. lutownicą). Ramkę ze szkłem łączymy dwustronną taśmą klejącą. Ja użyłem takiej do przyklejania listew bocznych.

No i dalej oczywiście standardowe czynności. Demontaż boczków, przeciągniecie przewodów do kabiny, podłączenie masy i ogrzewania tylnej szyby (biało-zielony przewód od przełącznika) oraz poskładanie wszystkiego do kupy.

Ogólnie zajęło mi to praktycznie cały dzień, ale przy okazji bawiłem się jeszcze z trzeszczącymi boczkami. Podsumowując koszt ok. 20zł (jak się ma resztę potrzebnych rzeczy pod ręką), ale zabawy sporo. 8)
Awatar użytkownika
Mowad
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2422
Rejestracja: 03 gru 2007, 18:21
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Opole
Kontakt:

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Mowad »

To tak na przyszlosc moze Ci sie przyda - praktycznie kazdy klej schodzi latwo przy zastosowaniu rozpuszczalnika nitro. Tylko czasem rozpuszcza sie tez plastik i szmatki nim nasaczonej lepiej nie klasc na lakierowane elementy ;)
------------------->Obrazek<-------------------
Nasza Scala na forum i w TV - Teleekspress 2010, TVN Turbo 2012, TVN Turbo 2013
Awatar użytkownika
L.W!z
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2103
Rejestracja: 02 gru 2007, 15:56
Model: Scirocco II

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: L.W!z »

Son_Goku pisze: ale przy okazji bawiłem się jeszcze z trzeszczącymi boczkami
Robiłeś coś żeby nie trzeszczały? Pisz co wymyśliłeś...
...dobra sroka nie jest zła :D
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
Son_Goku
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 456
Rejestracja: 21 kwie 2009, 14:10
Model: Scirocco II
Lokalizacja: TOS

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Son_Goku »

Mowad nitro także używałem, ale skutek był o dziwo identyczny jak benzyną ekstrakcyjną. Z racji tego, że ta druga jak wspomniałeś robi mniej szkód to pozostałem przy niej.

L.W!z przesmarowałem wazeliną techniczną praktycznie wszystkie łączenia tam gdzie boczek styka lub łączy się z plastikami. Z tego co pamiętam to przy trójkąciku lusterka, rączce i najbardziej skrzypiące u mnie miejsce - uchwyty dolne plastikowe które trzymają boczek. Można jeszcze ten długi schowek z miejscem na głośnik zdjąć i też przesmarować, ale u mnie akurat to nie skrzypiało. Po za tym odkleił mi się ten odlew z tapicerką od boczku (przez co wpadał w drgania). Przyłapałem go butaprenem, ale chyba ten klej nie da rady utrzymać połączenia i będę musiał skleić czymś mocniejszym. Pozostało jeszcze się pobawić z prowadnicami szyby (czasem drży), ale już mi się nie chciało 8). Jaki wyszedł efekt nie wiem, bo jeszcze nie miałem okazji się przejechać.
Awatar użytkownika
L.W!z
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2103
Rejestracja: 02 gru 2007, 15:56
Model: Scirocco II

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: L.W!z »

To jak ustalisz jeszcze ten klej to się pochwal ;]
...dobra sroka nie jest zła :D
ObrazekObrazekObrazek
Kamil_DG
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 689
Rejestracja: 30 lis 2007, 18:46
Model: Scirocco II
Numer GG: 4227574

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Kamil_DG »

Mozna tez zamowic sobie nowe szkla. Sa firmy ktore sprzedaja nowe szkla juz z podklejonymi matami grzewczymi. Mozna sobie zamowic asferyczne lub sferyczne, bo w sroce fabrycznie byly zwykle plaskie w takich oddalajacych wiecej widac. Ja za asferyczne czyli oddalajace i z ta kreska do martwej strefy kiedys placilem niecale 30 zl za sztuke bez mat. Z matami chyba z 10-15 zl drozej bylo. Zamawialem pare lat temu chyba u nich:

http://www.lusterka.e.pl/

Kupowalem jako do passata 1980-1988, bo b3 bodajze mial takei same lusterka jak sroka.
Nex@pl
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 589
Rejestracja: 12 wrz 2011, 00:01
Model: Scirocco II
Numer GG: 1417863
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Nex@pl »

raczej nie b3 tylko b2, tzw. krokodyl, ma identyczne lusterka.
Black Monster ;-)
Kamil_DG
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 689
Rejestracja: 30 lis 2007, 18:46
Model: Scirocco II
Numer GG: 4227574

Re: [Mk2] Podgrzewanie zewnętrzych lusterek matami uniwersalnymi

Post autor: Kamil_DG »

Tak racja. Okres produkcji podalem dobry a w generacji sie pomylilem. Chodzi o B2.
ODPOWIEDZ