Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Forum dyskusyjne STP.
Awatar użytkownika
wind
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 502
Rejestracja: 06 gru 2007, 18:21
Model: Scirocco II

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: wind »

maski robi Leo, jedna z tego co wiem czeka na kupca. miał jeszcze ktoś robić ale temat upadł.
Scirocco mkII, Zender Z400, 1.8 20VT
Awatar użytkownika
spirit
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2764
Rejestracja: 01 gru 2007, 20:27
Model: Scirocco II
Numer GG: 8805675
Lokalizacja: WOR

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: spirit »

Rezi pisze:
A nie zastanawialiście się czy nie warto pomyśleć o zrobieniu zderzaków z laminatu? :) powoli zaczyna ich brakować (tych prostych :D)
Tylko że za prosty zderzak odpowiada stalowa profilowana belka, a nie plastik na jej wierzchu.
Było: 91 GT II LC6V JH RIP
Jest: 90 GT II L90E 2.0 PB + BLOS
Jest: 82 1.8 ABS + BLOS

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: obar »

Laminat nie nadaje się na zderzaki. Jest za kruchy. Spojlery i zderzaki robi się z innego materiału.
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
atosss007
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2505
Rejestracja: 04 cze 2010, 01:58
Model: Scirocco II
Numer GG: 5067333
Lokalizacja: Austevoll Norway

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: atosss007 »

obar pisze:Laminat nie nadaje się na zderzaki. Jest za kruchy. Spojlery i zderzaki robi się z innego materiału.
A tam się nie nadaje. Łatwy do zrobienia, oszlifowania i lakierowania. Prosty w naprawie w przypadku uszkodzenia. Weź uszkodź zderzak z PP lub innego podobnego materiału a potem go napraw. Powodzenia :wink: Nie mówię że się nie da bo wszystko się da, ale tutaj już zostaje tylko opcja klejenia na gorąco. Fajnie jak masz go bez żadnej struktury, jeśli jednak masz jakąkolwiek strukturę to już jest gorzej. Zostają pseudo spawarki do plastiku, ale tak na prawdę jest to pic na wodę bo do każdego rodzaju plastiku musiałbyś używać odpowiedniego topnika. Chcąc mieć je wszystkie musiałbyś wydać na nie kupę szmalcu. Ci wszyscy którzy kleją zderzaki używają uniwersalnego topnika, który po nasmarkaniu na wewnętrznej części zderzaka ma wytrzymałość trochę większą od skorupki jajka. Wystarczy puknąć i znów pęka. I wcale nie trzeba pukać mocno. Jak rozpoczynałem klejenie zderzaków z 10 lat temu, to jedyny sposób który dawał gwarancję że spojenie nie pęknie, to metoda klejenia na gorąco. Teraz można zaopatrzyć się w profesjonalny sprzęt do spawania, ale kosztuje na prawdę duże pieniądze. I nie mówię tutaj o klamotach które znajdziemy na allegro. Jeśli sobie przypomnisz Łukasz, to rok temu byli u nas w firmie goście którzy kleili tabsy. Mieli na prawdę dobry sprzęt, gdzie sama grzałka kosztowała 500 złotych. Używali topników po 1500 złotych od rodzaju, a rodzajów mieli chyba z 10. To był sprzęt profesjonalny. Nie jakaś tandeta którą pan Henio klei u siebie w stodole. Ale chcąc Ci pokazać jak to wygląda od strony techniczno-finansowej, odbiegłem od tematu. Ja tam uważam że laminat nie byłby taki zły, chociażby ze względów łatwego zrobienia i ewentualnej naprawy. Pozostaje jeszcze tylko kwestia którą poruszył Radek. To belka jest najważniejsza. Nie sam plastik czy tam laminat. No chyba żeby zaprojektować zamiennik belki i połączyć go z zewnętrznym poszyciem. Tutaj jednak pojawia się kolejne pytanie. Z czego musiałoby to być zrobione, aby nie było tylko atrapą zderzaka ?
Było :
Scirocco GL - R.I.P
Scirocco GTX kamei x1
Jest :
Scirocco GT 2 1989 Experyment 1.8T
Scirocco GTX 1984 16V Czarnuch
Scirocco Mk1 1976 Rieger
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: obar »

Mi chodziło o to, że w przypadku uderzenia (średniego) w wyprofilowaną część w zwykłym zderzaku nie dochodzi do pęknięcia a niejednokrotnie plastik wraca do poprzedniego kształtu, a jak stukniesz laminat to pęknie, no chyba, że się zrobi zderzak grubości ściany w łodzi, to bez obaw, ale rozmawiamy tu o zejściu z masą a pamiętajcie, że laminat nie jest taki lekki jak plastik.
Właśnie kluczowym elementem jest belka, która najwięcej waży.
Można by ja wymienić powiedzmy na stop magnezowy, albo po prostu aluminium, pod warunkiem, że byłby to odpowiedni profil, a nie lekko powyginany ceownik. Zderzak musi chronić auto, a nie się wkomponować w nie po uderzeniu.
Tylko pytanie, czy jest sens. Zderzak waży ok 5-7 kg. Z racji tego, że główna konstrukcja jest stalowa i ma za zadanie chronić i sporo wytrzymać, a nie się rozpadać to ile byście chcieli zejść z wagą? jeśli udałoby się 2kg to byłby sukces.
Plastik w zderzaku ma jakieś 5mm grubości. Mogę Wam zrobić wzór z laminatu i pokażę, że waży tyle samo albo i więcej, więc musiałby być cieńszy, a na taki zderzak to ja już bym się nie pisał.
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
Rezi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 626
Rejestracja: 18 gru 2008, 17:19
Model: Scirocco II
Numer GG: 1084101
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: Rezi »

Idea robienia nakładek belkę zderzaka z laminatu nie jest po to żeby schodzić z masy, a żeby małym kosztem zrobić zamiennik czegoś czego prawie nie ma. 90% zderzaków używanych jest porysowana (głęboko) popękana, pozacinana dziwnymi przedmiotami. Nie mówię już o mocowaniach które łamią się jak zapałki.. Dlatego zamiast rzeźbić w gównie, wolałbym taką nakładkę pomalować i założyć na belkę. Kupiłem zderzak.. niby czarny, niby nie lakierowany, a wypłowiał i blady jest jak ściana a w dodatku w kształcie fal dunaju. Pewnie jeszcze z 5 zderzaków muszę kupić żeby trafić na ten właściwy..
Awatar użytkownika
Micek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 334
Rejestracja: 25 sie 2008, 18:24
Model: Scirocco II
Lokalizacja: domek na drzewie

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: Micek »

Moim zdaniem jak najbardziej jest to wykonalne tylko czy wlaśnie opłacalne.. Poszycie z laminatu żaden problem i wcale nie musialby ważyć kilka kilo by był w miarę wytrzymały. A nawet jak by przy najmniejszej obcierce strzelil to jak już Atoss wspomniał jest jest to dużo łatwiejsze do naprawy. Pominę fakt że ten kto by się podjął wykonania kopi mając formę po kosztach może sobie zrobić nówkę sztukę. Co do belki to tu się pojawiają większe koszta. Laminat jest za kruchy jak na swoją wagę także jak już rzeźbić w chemii to całą formę belki wykładać carbonem albo co najmniej solidne wzmocnienia z carbonu a reszta laminat tylko czy to się opłaca i spełni swoje zadanie?...
Kamil_DG
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 689
Rejestracja: 30 lis 2007, 18:46
Model: Scirocco II
Numer GG: 4227574

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: Kamil_DG »

Przeciez Leo z tego co pamietam to od dawna ma tak zrobione zderzaki, wiec chyba dyskusja czy sie da nie ma sensu.
Awatar użytkownika
spirit
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2764
Rejestracja: 01 gru 2007, 20:27
Model: Scirocco II
Numer GG: 8805675
Lokalizacja: WOR

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: spirit »

Na classic parts nie da rady dostać samej belki, tylko z poszyciem a cena prawie 400 euro.
Było: 91 GT II LC6V JH RIP
Jest: 90 GT II L90E 2.0 PB + BLOS
Jest: 82 1.8 ABS + BLOS

ObrazekObrazekObrazek
atosss007
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2505
Rejestracja: 04 cze 2010, 01:58
Model: Scirocco II
Numer GG: 5067333
Lokalizacja: Austevoll Norway

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: atosss007 »

spirit pisze:Na classic parts nie da rady dostać samej belki, tylko z poszyciem a cena prawie 400 euro.
Matko kto te ceny tam ustala ? Nawet gdybym chciał sprawić sobie nowy zderzak to 400 euro mnie nie swędzi. 200 to bym jeszcze dał ale 400 ? chyba wolałbym jeździć bez, z przerobionym przodem.
Było :
Scirocco GL - R.I.P
Scirocco GTX kamei x1
Jest :
Scirocco GT 2 1989 Experyment 1.8T
Scirocco GTX 1984 16V Czarnuch
Scirocco Mk1 1976 Rieger
Awatar użytkownika
Rezi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 626
Rejestracja: 18 gru 2008, 17:19
Model: Scirocco II
Numer GG: 1084101
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: Rezi »

Stąd też pomysł zrobienia nakładek z laminatu ;)
swoją drogą Leo już testował maskę? nie odpada przy 200?
atosss007
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2505
Rejestracja: 04 cze 2010, 01:58
Model: Scirocco II
Numer GG: 5067333
Lokalizacja: Austevoll Norway

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: atosss007 »

Rezi pisze:Stąd też pomysł zrobienia nakładek z laminatu ;)
swoją drogą Leo już testował maskę? nie odpada przy 200?
Testował. Jeśli dobrze pamiętam to mówił coś o 180 km/h

Ja byłbym zainteresowany na przykład drzwiami. Te oryginalne trochę ważą, a do tego rdzewieja. Osobiście gdyby ktoś zrobił takie z laminatu wzialbym komplet na próbę. Wiem że to nie będzie łatwe ale może Leo sie podejmie :wink:
Było :
Scirocco GL - R.I.P
Scirocco GTX kamei x1
Jest :
Scirocco GT 2 1989 Experyment 1.8T
Scirocco GTX 1984 16V Czarnuch
Scirocco Mk1 1976 Rieger
Awatar użytkownika
spirit
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2764
Rejestracja: 01 gru 2007, 20:27
Model: Scirocco II
Numer GG: 8805675
Lokalizacja: WOR

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: spirit »

Można kupić dobry zderzak w dobrej cenie i problem rozwiązany.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Było: 91 GT II LC6V JH RIP
Jest: 90 GT II L90E 2.0 PB + BLOS
Jest: 82 1.8 ABS + BLOS

ObrazekObrazekObrazek
herbiasty
Pisarz
Pisarz
Posty: 1408
Rejestracja: 25 wrz 2009, 13:11
Model: Scirocco II
Numer GG: 1219647
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: herbiasty »

To ile taka maska od Leo? Ma ktos fotki?
Awatar użytkownika
L.W!z
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2103
Rejestracja: 02 gru 2007, 15:56
Model: Scirocco II

Re: Lżejsze elementy blacharskie z laminatu

Post autor: L.W!z »

atosss007 pisze:Ja byłbym zainteresowany na przykład drzwiami. Te oryginalne trochę ważą, a do tego rdzewieja. Osobiście gdyby ktoś zrobił takie z laminatu wzialbym komplet na próbę. Wiem że to nie będzie łatwe ale może Leo sie podejmie :wink:
Niesamowite uczucie musi być gdy ktoś cofając na parkingu wjeżdza Ci hakiem w bok auta...ciekawe czy chirurgicznie dałoby się usunąć Ci ten hak z uda, czy już do końca życia "pikałbyś" w bramkach na lotniskach;]
...dobra sroka nie jest zła :D
ObrazekObrazekObrazek
ODPOWIEDZ