wszystko o... CARAUDIO

Jeśli masz jakiś problem techniczny ze swoim Scirocco mk1 lub mk2, tu zapytaj o rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Rezi
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 626
Rejestracja: 18 gru 2008, 17:19
Model: Scirocco II
Numer GG: 1084101
Lokalizacja: Gdańsk

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: Rezi »

Podoba mi się patent z drzwiami, super wykonanie. Swoją drogą, wystarczająco głośno gra taki zestaw na 13stkach? Mam przelot u siebie i w ogóle nie słyszę radia na jakiś starych ori jajkach :D Miałem w swojej ex scali 13stki, ale zamocowane bez dystansów z mdf. i pamiętam że pasowało idealnie pod maskownicę. Swoją drogą, czym wygłuszałeś drzwi i boczki tapicerki?
wuszy
Początkujący
Początkujący
Posty: 39
Rejestracja: 13 lip 2013, 21:51

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: wuszy »

Podoba mi się patent z drzwiami, super wykonanie
Dzięki :)

Gra wystarczająco głośno. No ale zauważ że wygłuszenie bardzo wycisza odgłosy z zewnątrz, również dźwięk przelotu. Wygłuszona jest jeszcze podłoga i wyklejony bagażnik kocem do subwooferów. A maty są firmy Silent Coat, używam ich w firmie od 3 lat, szczerze polecam. Do kupienia na alledrogo.
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: obar »

Gółek pisze:
wuszy pisze:Dlaczego sterowanie sub bassem ( 0-20 Hz ) z poziomu radia miało by być w jakimkolwiek aspekcie istotne ?? Od tego jest filtr Sub Sonic we wzmacniaczu.
:)
Łukasz Ci wytłumaczy bo zmykam do pracy.
Pozdrawiam.
Miałem duży poślizg, ale non stop w pracy jestem.

Sterowanie subbasem ma takie samo uzasadnienie w akustyce jak tak zwany super tweeter w najdroższych konstrukcjach kolumn, jeśli chodzi o wysokie tony. Te tweetery przenoszą pasmo nawet do 40KHz. A czemu tak wysoko, skoro człowiek słyszy moooooże do 18-19KHz? Ponieważ przy naprawdę wysokiej jakości sprzęcie nawet wpływ częstotliwości niesłyszalnych może mieć wpływ na odbiór reszty pasma przez słuchacza. Takie konstrukcje są cztero lub pięcio-drożne.
Tak samo jest z filtrem podakustycznym, z tym, że ma on z kolei wpływ na częstotliwości niskie.
Druga sprawa to ucho słuchające basu. Filtry stałe w odtwarzaczach czy wzmacniaczach mogą wycinać to, co konkretne ucho może jeszcze wychwytywać, a także może wprowadzać zupełnie inne odczucia co do odsłuchu niskich częstotliwości. Oczywiście taki filtr ma uzasadnienie w naprawdę porządnych konstrukcjach.
lehu pisze:13 cm ma mniej basu, średnie tony porównywalnie. Jeżeli planujesz montować jakąś skrzynię to śmiało montuj 13.
Mniej basu to fakt, średnie tony ok, ale zupełnie inna "stopa", jeśli taki zestaw w ogóle dysponuje dobrą "stopą". Jeśli ktoś nie wie o czym mówię, to jest to np. centralka w perkusji, czyli pasmo, które powoli zaczyna wychodzić z basu, ale ma jeszcze jego składowe. Można by powiedzieć, że jest to szybki punktowy bas, ale bez najniższych rejestrów.
13stki w większości nie są w stanie przenieść takiego pasma, ponieważ znajduje się ono w okolicach 60-70Hz plus harmoniczne.
Jeśli zestaw nie może się w tej częstotliwości dobrze spisać, to trzeba to nadrobić dobrym subem, a to z kolei naprawdę trudne, żeby dobrać suba, który nie wybija się przed przedni zestaw ani nie jest za słaby.
Dlatego polecam 16tki, bo wtedy o wiele łatwie ciąć pasmo i dopasować suba.
wuszy pisze: 16 pod radiem nie będzie miała lepszego basu bo membrana i zawieszenia są cięższe i trzeba więcej mocy by to ruszyć,
Wszystko zależy od tego jaki masz zestaw. Niektóre szesnastki są projektowane specjalnie pod radio i mają zazwyczaj moc rms w okolicach 30-50W.
wuszy pisze: No chyba że jakoś to chowasz pod tapicerką , ale wtedy cierpią na tym średnie tony
No chyba, że zastąpisz fabryczne maskownice, które zazwyczaj faktycznie tłumią mocno dźwięk. Można wykorzystać gotowe maski z drobnej siatki, lub posłużyć się materiałem do maskownic w kolumnach.
wuszy pisze:Scirocco na spore i nietypowe drzwi więc trzeba się napracować.
No i maskowanie tych wszystkich otworów to też fajna zabawa :wink: . Aczkolwiek te otwory są dobre, bo przynajmniej można przez nie spokojnie położyć maty na tylną ścianę drzwi.
wuszy pisze:JA u siebie mam 13 RODEC z dedykowanymi zwrotnicami,
Hmmm... Z tego co wiem to Rodec robi sprzęt DJ`ski, a nie CA. A pokaż jaki to model.
Morele 6c czy Tempo 6? Coaxiale czy zestaw dzielony dwudrożny? Jeśli druga opcja to wstydź się :P . Takie głośniki w półkę.
wuszy pisze:Linie basową obsługuje JL Audio w skrzyni z MDF
Przyzwoicie. A jaki masz model?
wuszy pisze:a zasila wzmacniacz JBL Power
... Pozbądź się go, on zakłóca harmonię pracy JLa :wink:
wuszy pisze:Sprzęt stroił mi człowiek z uprawnieniami PASCA, i bardzo mu się podobało :)
Pamiętaj, że każdy ma indywidualne ucho i niekoniecznie Tobie będzie się podobać po strojeniu innej osoby, więc strojenie powinno się odbywać przy właścicielu i tak, aby był zadowolony.
Podam Ci przykład- kumpel ma jakieś niby kultowe radio Sony (sony wypuściło tylko kilka modeli, które potrafią grać) i mówi, że chciałby sprawdzić jak to się u mnie zachowuje. Nie wiem na czym wcześniej robił testy, ale na moim sprzęcie to radio po prostu zginęło. W niektórych partiach średnich tonów słychać było czasem lepszą detaliczność niż w mojej alpince, ale wysokie były nie na moje ucho :roll: . W basie były braki przy pewnych częstotliwościach no i brak spójności charakterystyki częstotliwości przy ogólnym odsłuchu.
wuszy pisze:Gra wystarczająco głośno.
Dobre trzynastki potrafią też ładnie zagrać, to fakt.
wuszy pisze:No ale zauważ że wygłuszenie bardzo wycisza odgłosy z zewnątrz, również dźwięk przelotu.
Odgłosy z zewnątrz zauważalnie będą wyciszone, ale wydechu nie wyciszysz w ten sposób, natomiast wytłumienie podłogi to bardzo dobry pomysł.
Rezi, jeśli masz cały wydech zrobiony i nie ma przedmuchów, to tak naprawdę źródłem dźwięku o największym natężeniu jest jego koniec a nie całość, dlatego bardzo istotnym elementem, który powinno się wytłumić na pierwszym miejscu jest podłoga bagażnika i miejsce pod tylną kanapą, ponieważ tam blacha jest najcieńsza. Różnica w odsłuchu jest ogromna. Jak ktoś wsiada do mojego auta to stwierdza, że jest ciszej niż na zewnątrz.
Do tego polecam wytłumić płytę grodziową od wewnątrz. Usunąć stare maty bitumiczno filcowe i dać polimery.
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
siwy_83
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 202
Rejestracja: 25 kwie 2013, 09:55

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: siwy_83 »

Panowie kupi się coś dobrego w 4x6 bo chciał bym zostać tok jak w ori, a jak nie znajdenić ciekawego robie tak jak Herbi komory na 16,5cm :side:
Obrazek
Moja Sirocco II Scala 2,0 16v ABF
http://www.scirocco.pl/phpBB3/viewtopic ... 86#p103386

Old Volkswagen's NEVER die, They just get lower.
wesyl
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 656
Rejestracja: 09 paź 2011, 08:04
Model: Scirocco II
Lokalizacja: FZ

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: wesyl »

jakieś normalne 13 wepchniesz jak troche dremlem blache podetniesz, tylko wypadało by trochę wytlumić drzwi albo wstawic jakas małą komorę. Ja bym sobie panele boczne odpuscił.
Awatar użytkownika
Gółek
Maniak
Maniak
Posty: 1608
Rejestracja: 02 gru 2007, 11:20
Model: Scirocco II
Numer GG: 4967939
Lokalizacja: Kwidzyn

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: Gółek »

Jak ja to mówie,wszystko zależy co sie chce osiagnąc :)
Można i wstawić 13 ale próżno tam szukać fundamentu basowego.
A subbas wszystkiego nie nadrobi bo nie jest to złoty srodek na bass :)
Pozdrawiam.
Tomek (vw@maniak)
Scirocco MK I 77' EG
Scirocco MK II 86'GTX 16V
Scirocco MK II 91' GT II-od 26 lat nieustannie w przydomowym garażu .
VW High UP!
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: obar »

siwy_83 pisze:Panowie kupi się coś dobrego w 4x6 bo chciał bym zostać tok jak w ori, a jak nie znajdenić ciekawego robie tak jak Herbi komory na 16,5cm :side:
Nie rób żadnych komór, bo nie ma na to miejsca i będzie wyglądać tak jak u Herbiastego, to po pierwsze.
Komory fajna sprawa, ale dobre zestawy zagrają i w pełnych drzwiach (pod warunkiem, że będą dobrze przygotowane).
Druga sprawa to 4x6. Wszystko zależy czego oczekujesz od sprzętu, bo z takich głośników nie wyciągniesz nawet połowy tego, co możesz mieć na zestawie 16cm (odseparowanym oczywiście), więc nawet nie będę szukać linków na allegro, dopóki się nie określisz.

Są zestawy 16cm, które maja bardzo ładny dół i nawet sub jest tu zbędny, jeśli dobrze przygotujesz drzwi.
wesyl pisze:jakieś normalne 13 wepchniesz jak troche dremlem blache podetniesz, tylko wypadało by trochę wytlumić drzwi albo wstawic jakas małą komorę.
Jest miejsce na 13 z małym panelem, tylko właśnie tak jak piszesz, trzeba wyciąć trochę blachy. Jest na to prosty sposób: przygotować odpowiednio boczek, tak, żeby głośnik z panelem się schował, a potem odmierzyć ten otwór na blasze i wyciąć... wyrzynarką :) , tyle, ze nożyk zakładamy do metalu i jazda. Długi nożyk oczywiście. No i trzeba zostawić tyle blachy, żeby można było przykręcić panel do drzwi.
Na komory nie ma miejsca w drzwiach, bo musiałbyś przebudować je gruntownie, czyli, raz, że rezygnujesz z całkowitego opuszczania szyby a dwa to, że najprawdopodobniej trzeba będzie zatkać wszystkie otwory, w tym odpływowe wodne, a to niesie ze sobą poważne konsekwencje.
Jak ktoś wie jak u mnie grają drzwi to niech wie, że mam podstawowe wytłumienie (ale porządne maty), dystans przymocowany do drzwi, wszystkie otwory zatkane i usztywnione, ale za wyjątkiem tych z boku drzwi. Wentylacja musi być mimo wszystko. Zestaw na tym nie ucierpiał.

Większość dobrych firm robi zestawy typu free air (obudowa otwarta lub głośniki w półce) typowo właśnie do zastosowań car audio i nie ma znaczenia czy drzwi mają 20 czy 40L. Są pewne wytyczne dla obudów do tych głośników, które można zastosować, ale nie jest to konieczne.
Gółek pisze:Jak ja to mówie,wszystko zależy co sie chce osiagnąc :)
Można i wstawić 13 ale próżno tam szukać fundamentu basowego.
A subbas wszystkiego nie nadrobi bo nie jest to złoty srodek na bass :)
Pozdrawiam.
I wszystko w temacie :wink: .
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
vorph666
Pisarz
Pisarz
Posty: 1467
Rejestracja: 08 kwie 2008, 15:13
Model: Scirocco II
Numer GG: 301135
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: vorph666 »

Pytanie z dziedziny car audio ale nie dotyczace scirocco tylko transportera T2. Ogórek ma standardowo miejsce na 1 głośnik - centralnie pod dechą. Ponieważ nie widzi mi się robienie dziur w nowych boczkach robionych na zamówienie za niemałe pieniądze szukam jakichś alternatywnych rozwiazań... czy istnieje coś takiego jak jakieś obudowy na małe głośniki mocowane na deske rozdzielczą?? Ewentualnie czy możecie polecić jakiś głośnik, który mimo, że jest jeden ma wejścia stereo. Wiem, że takie coś istnieje bo gdzieś nawet to widziałem na niemieckich stronach, ale w Polsce jakoś się z tym nie spotkałem
VW Scirocco GTL 1987
MB W126 SEC 1982
VW T2 KOMBI 1978 (OGÓR)
VW T2 KOMBI L 1978 (CHRUPEK) *NEW*
Jawa 50 Mustang 1981
Jawa 50 Skuter 1976

Obrazek
www.stadobaranow.pl
Awatar użytkownika
Siemens
Początkujący
Początkujący
Posty: 132
Rejestracja: 15 mar 2010, 15:49
Model: Scirocco II
Numer GG: 3698328
Lokalizacja: Łódź

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: Siemens »

Widziałem nie tylko ogórka, w którym głośniki stereo montowano pod deską, skierowane membraną w dół (na nogi). Ważne jest tylko aby zamknąć głośnik w jakiejś puszcze i gra to nawet nie najgorzej. Gwizdki montuje się standardowo na desce celem skierowania ich w stronę kierowcy/pasażera.
Awatar użytkownika
vorph666
Pisarz
Pisarz
Posty: 1467
Rejestracja: 08 kwie 2008, 15:13
Model: Scirocco II
Numer GG: 301135
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: vorph666 »

Siemens pisze:Widziałem nie tylko ogórka, w którym głośniki stereo montowano pod deską, skierowane membraną w dół (na nogi). Ważne jest tylko aby zamknąć głośnik w jakiejś puszcze i gra to nawet nie najgorzej. Gwizdki montuje się standardowo na desce celem skierowania ich w stronę kierowcy/pasażera.
i to jest już jakieś rozwiązanie... nie wiem tylko czy głośniki się pomieszczą bo upchane tam jest milion kabli - czyli cała instalacja elektryczna ogóra :-)

-- czwartek, 27 lut 2014, 17:37 --

a czy ktoś spotkał się gdzieś z recenzją czegoś takiego:

Caliber RCD-110 RETRO

wyglądem pasuje do t2... opinii w internecie znalazłem raptem 5, z czego opinie "lepsze od jakichś soniaczów" można sobie w zad wsadzić... na amazonie z kolei uczucia były mieszane, ale dźwięk podobno niezły... może ktoś gdzieś cośczytał, słyszał itd... cena nie jest mała, ale w porównaniu do retrosound to i tak są grosze
VW Scirocco GTL 1987
MB W126 SEC 1982
VW T2 KOMBI 1978 (OGÓR)
VW T2 KOMBI L 1978 (CHRUPEK) *NEW*
Jawa 50 Mustang 1981
Jawa 50 Skuter 1976

Obrazek
www.stadobaranow.pl
Awatar użytkownika
Ruszowy
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2048
Rejestracja: 17 sty 2008, 23:11
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Wrocław

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: Ruszowy »

Zachowam się jak kompletny nowicjusz bez używania wyszukiwarki, ale z racji iż moje piękne głośniki siłą zostały wyciągnięte z auta razem z klamką i wzmacniaczem, spróbuję Cię obarq przekonać do znalezienia w sieci jakiegoś przyzwoitego zestawu wzmacniacza i głośnika do suba, jako pełna zabudowa butli. nie to żebym płakał za poprzednimi głośnikami, bo więcej mi narobili kłopotu z drzwiami, a na oldschoola głupio jechać z dziurami w desce. Co do ceny, tak abym nie płakał jak mi znowu zajrzą do bagażnika.
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: obar »

Nie ma problemu , tylko powiedz jaki to był rozmiar głośników, no i jeśli głośnik do skrzyni, to mógłbym nawet coś nowego zaproponować ze stajni Powerbassa w okolicach 250zł maks, lub używkę tańszą. Suby 25cm grające w skrzynkach zamkniętych 20 litrów. Bardzo przyjemny dźwięk jak za tę cenę. Czasem trafiają się używki za połowę gotówki.

A wzmaka mogę poszukać do tego. Nie ma problemu.
Tylko daj znać jak z wymiarem tamtych głośników. Czy to były oryginały?
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
Ruszowy
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2048
Rejestracja: 17 sty 2008, 23:11
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Wrocław

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: Ruszowy »

No 10calowe byłyby spoko, musiałbym pomierzyć ile litrów zabudowy mi wyjdzie. Za tą cenę nie będę płakał po kolejnym opróżnieniu bagażnika. Jaki wzmacniacz proponujesz bo mój poprzedni extreme coś za szybko się wyłączał jak na rzekome 600W
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: obar »

Tego miałem

https://www.youtube.com/watch?v=8vx-Z-EqyiU

Z tańszych mogę te polecić:

http://allegro.pl/powerbass-s-10-sub-25 ... 65558.html (tylko nie zwracaj uwagi na tekst. Czasem mam niezły ubaw jak czytam takie wypociny :lol: )
Troszkę mocniejsza wersja z gumowym zawieszeniem, pracująca w 21 litrach (plus 2 litry na odliczenie tyłu głośnika)
http://allegro.pl/powerbass-m-104-subwo ... 52321.html

Ze wzmacniaczy mogę polecić tylko tyle:

http://allegro.pl/wzmacniacz-blaupunkt- ... 32993.html ten sobie powinien na spokojnie dać radę z PB nawet tym mocniejszym.
http://allegro.pl/wzmacniacz-kenwood-ka ... 12004.html ten jest taki w miarę

Blaupunkt byłby w sumie najlepszym rozwiązaniem.

Nie napisałeś jakie chcesz głośniki. To mają być w tylną półkę czy na przód i jaki rozmiar?
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
Ruszowy
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2048
Rejestracja: 17 sty 2008, 23:11
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Wrocław

Re: wszystko o... CARAUDIO

Post autor: Ruszowy »

obar, na tył szukam. Te 20l to na zamkniętej obudowie czy z reflexem? Powiedzmy że głośnik i wzmacniacz zamówię, zastanawiam się co z resztą pasma. Drugi wzmacniacz brać czy zwrotnice dodatkowo na średnie?
ODPOWIEDZ