modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Forum dyskusyjne STP.
atosss007
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2505
Rejestracja: 04 cze 2010, 01:58
Model: Scirocco II
Numer GG: 5067333
Lokalizacja: Austevoll Norway

modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: atosss007 »

Czy ktoś się orientuje, do kogo trzeba udać się z tematem homologacji na dokonane modyfikacje w samochodzie ? Chciałbym dostać papier, który potwierdzi że dokonane modyfikacje spełniają normy i samochód może zostać dopuszczony do ruchu miejskiego, a także pozwoli mi na dokonanie zmian w dowodzie rejestracyjnym odnośnie silnika, mocy itd.
Czy z takim tematem należy się wybrać do jakiegoś rzeczoznawcy ? Jeśli tak to do jakiego ?
Było :
Scirocco GL - R.I.P
Scirocco GTX kamei x1
Jest :
Scirocco GT 2 1989 Experyment 1.8T
Scirocco GTX 1984 16V Czarnuch
Scirocco Mk1 1976 Rieger
Awatar użytkownika
voo
Pisarz
Pisarz
Posty: 1358
Rejestracja: 01 gru 2007, 09:07
Model: Scirocco II
Lokalizacja: FZ

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: voo »

zmianę silnika najlepiej zgłosić przy przeglądzie żeby dodatkowo nie płacić. zrobisz to na stacji okręgowej.
365 dni obsesyjnie.
Awatar użytkownika
Majkel
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2646
Rejestracja: 30 mar 2008, 22:31
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Łódź

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: Majkel »

Jeśli chodzi o zmianę silnika to normalnie na przeglądzie tylko z tego co ja czytałem mogą chcieć jakiś dowód zakupu takiego silnika - głupota i pewnie do obejścia. A jeśli Ci chodzi o inne modyfikacje to masz takie coś jak Instytut Transportu Samochodowego ale nie licz, że tam Ci dadzą homologację np. na kierunki home made albo inne takie customowe przeróbki :D Chyba, że zapłacisz milion złotych :D
atosss007
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2505
Rejestracja: 04 cze 2010, 01:58
Model: Scirocco II
Numer GG: 5067333
Lokalizacja: Austevoll Norway

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: atosss007 »

Nie chodzi o pieniądze. Chodzi o to aby dostać papier. Nie robi mi różnicy czy będzie to kosztować 10 złotych czy 1000.
Auto jest zmodyfikowane z wersji GTX do wersji GTX 16V. Są zmienione hamulce, silnik, skrzynia biegów i cała reszta zgodnie ze specyfikacją mocniejszego modelu. Osobiście uważam że to robota dla rzeczoznawcy, ale mogę się mylić. To coś na zasadzie homologacji i dopuszczenia do ruchu. W Niemczech biorą takie auto na testy na kilka dni. Sprawdzają TUV na każdą nie oryginalną część a potem wystawiają świadectwo homologacji, które pozwala na rejestrację auta. Coś takiego potrzebuję zrobić w PL. Tylko gdzie ?
Było :
Scirocco GL - R.I.P
Scirocco GTX kamei x1
Jest :
Scirocco GT 2 1989 Experyment 1.8T
Scirocco GTX 1984 16V Czarnuch
Scirocco Mk1 1976 Rieger
Awatar użytkownika
L.W!z
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2103
Rejestracja: 02 gru 2007, 15:56
Model: Scirocco II

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: L.W!z »

Kurde znałem kiedyś gościa który zrobił malucha na pick up'a i homologował to. Wiem że zapłacił (jakieś 10lat temu to było) około 4k. Ale za grzyb nie pamiętam gdzie to załatwiał. Tak czy inaczej w takim razie jest sprawa do załatwienia myślę rozsądniej skoro nie ingerowałeś w konstrukcję auta. Prócz silnika który faktycznie na stacji diagnostycznej i później pewnie wydział komunikacji żeby nanieść poprawki w dowód to obstawiałbym rzeczoznawce, który stwierdzi czy auto nadaje się do dopuszczenia do ruchu. Jak chcesz rzetelnych informacji a nie naszych gdybań proponowałbym Ci zadzwonić do Paulusa - obstawiam że najlepiej będzie wiedział :)
...dobra sroka nie jest zła :D
ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
scirorider
Maniak
Maniak
Posty: 1503
Rejestracja: 19 gru 2007, 13:51
Model: Scirocco II

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: scirorider »

Michu,

bez sensu homologować i pakować się w koszty, przyjedź do łodzi na okręgówkę i pan wypisze ci papier na zmianę w dowodzie rejestracyjnym, zmienisz sobie w dowodzie, silnik, moc, a hamulce nikogo nie interesują...a skoro masz większe to super, bo bezpieczniej.

Ja w moim białym zieniałem wszystko przy rejestracji na żółte blachy, wpisywałem nowy silnik , nową moc itp... , hamulce nie maja większego znaczenia, a co do zmiany nazwy z GTX na GTX16V, zawsze możesz powołać się na pomyłkę poprzedniej rejestracji i zmienić to za friko...

Ja przy okazji zmieniłem również ilość miejsc siedzących z 5 na 4, bez żadnego problemu...

pozdro
Obrazek
atosss007
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2505
Rejestracja: 04 cze 2010, 01:58
Model: Scirocco II
Numer GG: 5067333
Lokalizacja: Austevoll Norway

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: atosss007 »

Z tego co Dudi mówił to faktycznie Paulus wiedziałby chyba najwięcej bo się tematem interesował, ale jeśli Krzychu mówisz że jest tak opcja bez większego pierniczenia się z tematem to wkrótce wrócimy do tematu ;) Co do tego GTX a GTX 16V to mi nie zależy żeby było to w dowodzie. Z resztą nawet nie powinno być skoro fabryka nie wypuściła tego auta jako GTX 16V. Mam do wyboru zrobić coś takiego w PL lub motać się z tym w NO przy przerejestrowaniu auta a to pomijając już koszta dużo bardziej skomplikowane. Dzięki za podpowiedzi panowie :wink:
Było :
Scirocco GL - R.I.P
Scirocco GTX kamei x1
Jest :
Scirocco GT 2 1989 Experyment 1.8T
Scirocco GTX 1984 16V Czarnuch
Scirocco Mk1 1976 Rieger
Awatar użytkownika
scirorider
Maniak
Maniak
Posty: 1503
Rejestracja: 19 gru 2007, 13:51
Model: Scirocco II

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: scirorider »

atosss007 pisze:Z resztą nawet nie powinno być skoro fabryka nie wypuściła tego auta jako GTX 16V.
no co ty ,jak to nie było ?? :)

http://website.lineone.net/~dr.dub/16v.htm
Obrazek
atosss007
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2505
Rejestracja: 04 cze 2010, 01:58
Model: Scirocco II
Numer GG: 5067333
Lokalizacja: Austevoll Norway

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: atosss007 »

Tak Krzychu, wszystko się zgadza z tym że wersja GTX to GTX a GTX 16V to GTX 16V ;)

http://website.lineone.net/~dr.dub/gtx.htm
Było :
Scirocco GL - R.I.P
Scirocco GTX kamei x1
Jest :
Scirocco GT 2 1989 Experyment 1.8T
Scirocco GTX 1984 16V Czarnuch
Scirocco Mk1 1976 Rieger
Awatar użytkownika
Majkel
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2646
Rejestracja: 30 mar 2008, 22:31
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Łódź

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: Majkel »

Homologować to można coś co homologacji nie ma a Ty założyłeś tam elementy (silnik, skrzynia, hamulce itp.) które już homologację mają zrobioną sto lat temu. O dopuszczeniu do ruchu decyduje diagnosta a nie rzeczoznawca. Jedziesz na przegląd i tyle, w dowodzie i tak nikt Ci nie wpisze "scirocco gtc 16v" :)
Awatar użytkownika
scirorider
Maniak
Maniak
Posty: 1503
Rejestracja: 19 gru 2007, 13:51
Model: Scirocco II

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: scirorider »

i tu się mylisz majkel :) bo wpisze przynajmniej pamiętam że dudi miał tak wpisane w dowód... :)


jak to mówią , dla chcącego nic trudnego :)

uwierz mi w naszym kraju wszystko da radę, trzeb się tylko miło uśmiechnąć do Pani w okienku żeby jej się chciało to wklepać :)
Obrazek
Awatar użytkownika
mateunio_1992
Początkujący
Początkujący
Posty: 61
Rejestracja: 30 lis 2013, 16:08
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Trzcianka koło Piły

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: mateunio_1992 »

Dla przykładu:
Kupiłem Peugeota 106 który nie miał w dowodzie rejestracyjnym nic oprócz vinu, marki , modelu, i nr rejestracyjnego. Czemu?? nie wiem.
Pojechałem na przegląd ponieważ na umowie było wpisane ze auto jest uszkodzone (sprzęgło do wymiany). Podczas przeglądu diagnosta do nowego dowodu czyli na moje nazwisko wpisał wszystko co chciałem czyli mase całkowitą dopuszczalną mase przyczepki pojemność silnika i inne. Więc jeśli bym chciał to by mi wpisał Peugeot 106 GTI :D Nowy dowód dostałem z uzupełnionymi danymi .
Polska to taki kraj gdzie wszystko załatwisz
scirorider pisze: uwierz mi w naszym kraju wszystko da radę, trzeb się tylko miło uśmiechnąć do Pani w okienku żeby jej się chciało to wklepać :)
Dokładnie tak !
Była Xantia 1.9 D
Była Astra F 18.16v GSi
Była Astra F 2.0 8V GSI
Jest Scirro GTX 1.8 EX
Jest Peugeot 106 1.0
atosss007
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2505
Rejestracja: 04 cze 2010, 01:58
Model: Scirocco II
Numer GG: 5067333
Lokalizacja: Austevoll Norway

Re: modyfikacje VS przepisy i dowód rejestracyjny

Post autor: atosss007 »

hehe zaczyna mi się to podobać :lol:
Było :
Scirocco GL - R.I.P
Scirocco GTX kamei x1
Jest :
Scirocco GT 2 1989 Experyment 1.8T
Scirocco GTX 1984 16V Czarnuch
Scirocco Mk1 1976 Rieger
ODPOWIEDZ