Scirocco MK2 82r

Forum dyskusyjne STP.
adamito
Nowy
Nowy
Posty: 1
Rejestracja: 19 sie 2012, 13:56

Scirocco MK2 82r

Post autor: adamito »

Witam wszystkich serdecznie
Nie bardzo wiedziałem gdzie wrzucić swój temat ale skoro dotyczy on samochodu to pozwoliłem sobie dać go tutaj. Jeśli źle to mody przeniosą :mrgreen:
Otóż poszukuję właściciela scirocco mk2 z 82 roku o kolorze baikal blue. numer rejestracyjny GD 5086W
Jestem poprzednim właścicielem samochodu. Sprzedałem go o ile dobrze pamiętam w kwietniu zeszłego roku
Przednie prawe nadkole szpachlowane wiele lat temu zaczynało się łuszczyć, deska rozdzielcza popękana od słońca, brak oryginalnej tylnej półki, felgi stalówki. Mechanicznie był sprawny
Osoba której go sprzedałem pochodziła jeśli się nie mylę z Mrągowa
Społeczność użytkowników scirocco jest bardzo mała a mk2 z początku produkcji charakterystyczne więc na forum odszukam właściciela
Z góry dziękuję za pomoc.
Adam

-- poniedziałek, 20 sie 2012, 20:31 --

W temacie cisza...
Pod koniec września wracam do Polski na chwilę urlopu i wtedy zajmę się formalnościami.
W maju zeszłego roku zgłosiłem sprzedaż do ubezpieczalni ale nie wyrejestrowałem samochodu. Zawsze na urlopach mam za mało czasu na urzędy. Nawet nie pomyślałem o tym, że po kupnie nowy właściciel nie rejestruje samochodu.

Dla wiadomości obecnego właściciela:
7 mandatów za parkowanie z Elbląga.
Narazie 7. Ostatni dostarczono pod mój adres dzisiaj i był wystawiony za marzec.
Obyś obecny właścicielu nie musiał sprzedać samochodu żeby pokryć te i być może kolejne koszty.
Awatar użytkownika
Sołtys
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 3289
Rejestracja: 01 gru 2007, 07:30
Model: Scirocco II
Numer GG: 1978368
Lokalizacja: Car-nice ... ZGY
Kontakt:

Re: Scirocco MK2 82r

Post autor: Sołtys »

I to jest właśnie nasza Polska rzeczywistość - jest przepis ale już kary za nieprzestrzeganie nie ma. Na szczęście ma się to niedługo zmienić i niedokonywanie zmian dotyczących właściciela, istotnych przeróbek (hak, zmiana miejsc... ) będzie podobno surowo karane.
Przez takich "cwaniaczków" którzy można rzec jeżdżą na cudzy dowód rej. obrywa się byłym właścicielom - choć i ich wina też jest bo sami nie zgłaszają faktu zbycia pojazdu.
Najlepszym przykładem zachęcającym do zgłaszania zbycia pojazdu w WK jest pewne wydarzenie z moich okolic:
Pewien Pan sprzedał swoje BMW, myślał że umowa kupna-sprzedaży to wszystko co potrzebne do zakończenia jakże dotychczas miłego użytkowania pojazdu. Ale po około 3 miesiącach młodzieniec, który kupił tę wspaniałą maszynę spowodował dość groźny wypadek, gdzie poważnie ranne zostały dwie osoby oraz wyrządził sporych szkód w innych pojazdach. Ze względu na to, że ten baran (bo łagodniej nie można chyba go nazwać) był pod wpływem alkoholu to dał nogę z miejsca wypadku nie udzielając nikomu pomocy. Świadkowie jednak doskonale widzieli to BMW i jego numery. Przekazane dane do Policji w takiej sytuacji zostały wykorzystane aby jak najszybciej dorwać sprawcę ... oczywiście dane właściciela były stare. I byłemu właścicielowi zakłócili spokojny sen policjanci wjeżdżając mu na chatę, wyrywając przy tym drzwi z futryną, gdyż podejrzenie padło na niego. Gościu był tak przerażony, że oka już nie zmrużył i stał na około godzinę wcześniej przed drzwiami urzędu komunikacji aby wyrejestrować samochód.
adamito Twoje poszukiwania na forum mogą nie przynieść skutku, gdyż grupa forumowiczów użytkujących MK2 nie jest olbrzymia i nadal spora część właścicieli nie zagląda nawet na to forum. Najlepiej będzie jak nie będziesz zwlekać i zgłosisz sprzedaż Scirocco - jeśli nie możesz osobiście to kogoś wyślij, bo faktycznie nazbiera się tego więcej. A w tym przypadku np. jak teraz nowy właściciel wpadnie na fotoradar to Tobie może się oberwać ... bo nadal w CEPiK figurujesz jako właściciel.
Było sobie JH - teraz 16V gra :) ................ Moje SCIROCCO na STP
Obrazek
herbiasty
Pisarz
Pisarz
Posty: 1408
Rejestracja: 25 wrz 2009, 13:11
Model: Scirocco II
Numer GG: 1219647
Lokalizacja: Przemyśl

Re: Scirocco MK2 82r

Post autor: herbiasty »

Ojjj.. mnie też życie nauczyło zgłaszania wyrejestrowania pojazdu..
Zgłoś jak najszybciej, bo jesli nowy właściciel tak ostro sobie pozwala to moze byc problem go dorwać.
Awatar użytkownika
Kamil
Kapitan Bomba
Kapitan Bomba
Posty: 2832
Rejestracja: 08 paź 2007, 20:15
Model: Scirocco II
Numer GG: 5363528
Lokalizacja: Warszawa

Re: Scirocco MK2 82r

Post autor: Kamil »

Sołtys pisze:I to jest właśnie nasza Polska rzeczywistość - jest przepis ale już kary za nieprzestrzeganie nie ma.
aaa tu sie mylisz kolego Sołtysie :) sankcja jest, tylko nieegzekwowana w praktyce. otoz kodeks wykroczen mowi, ze:

Art. 97. [Inne naruszenia] 26)Uczestnik ruchu lub inna osoba znajdująca się na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, a także właściciel lub posiadacz pojazdu, który wykracza przeciwko innym przepisom ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2005 r. Nr 108, poz. 908, z późn. zm.27)) lub przepisom wydanym na jej podstawie,
podlega karze grzywny do 3 000 złotych albo karze nagany.

a z kolei prawo o ruchu drogowym mowi nam, ze:

Art. 78. [Zmiana właściciela pojazdu]
1. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu zarejestrowanego, dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.
1a. W razie przeniesienia na inną osobę własności pojazdu czasowo wycofanego z ruchu dotychczasowy właściciel przekazuje nowemu właścicielowi decyzję o czasowym wycofaniu pojazdu i kartę pojazdu, jeżeli była wydana.
2. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o:
1) nabyciu lub zbyciu pojazdu;

2) zmianie stanu faktycznego wymagającej zmiany danych zamieszczonych w dowodzie rejestracyjnym.
3. Zdarzenia, o których mowa w ust. 2, są dokumentowane w karcie pojazdu; odpowiednich wpisów dokonuje starosta.
4. Właściciel lub posiadacz pojazdu jest obowiązany wskazać na żądanie uprawnionego organu, komu powierzył pojazd do kierowania lub używania w oznaczonym czasie, chyba że pojazd został użyty wbrew jego woli i wiedzy przez nieznaną osobę, czemu nie mógł zapobiec.
5.96) W przypadku, gdy właścicielem lub posiadaczem pojazdu jest:
1) osoba prawna,
2) jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, której odrębne przepisy przyznają zdolność prawną,
3) jednostka samorządu terytorialnego,
4) spółka kapitałowa w organizacji,
5) podmiot w stanie likwidacji,
6) przedsiębiorca niebędący osobą fizyczną,
7) zagraniczna jednostka organizacyjna
- do udzielenia informacji, o której mowa w ust. 4, obowiązana jest osoba wyznaczona przez organ uprawniony do reprezentowania tego podmiotu na zewnątrz, a w przypadku niewyznaczenia takiej osoby - osoby wchodzące w skład tego organu zgodnie z żądaniem organu, o którym mowa w ust. 4, oraz sposobem reprezentacji podmiotu.

jak widac stosowna regulacja jest, tylko organy, które powinny to egzekwowac maja to w nosie ;). coz... autor sobie pobiega po urzedach i strazach miejskich, zeby poodkrecac wezwania na swoje nazwisko i takie tam... to sobie zapamieta, ze nawet taki duperel trzeba zalatwic, bo potem moga byc problemy ;).

aaa i jeszcze jedno... ta formalnosc, której trzeba dopełnic po zbyciu samochodu nie ma nic wspolnego z wyrejestrowaniem. jest to tylko zgloszenie zbycia. wyrejestrowanie samochodu to wykreslenie go z centralnej ewidencji pojazdow i kierowcow (CEPiK) i w przypadku zbycia nie moze miec miejsca. wyrejestrowac samochod mozna tylko w przypadku zezlomowania lub zaginiecia.
Old Volkswagens never die, they just get lower.
Awatar użytkownika
Micek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 334
Rejestracja: 25 sie 2008, 18:24
Model: Scirocco II
Lokalizacja: domek na drzewie

Re: Scirocco MK2 82r

Post autor: Micek »

Zorbie mały off top odnośnie tego wyrejestrowania bo strasznie mnie to ciekawi. A mianowicie jak to wygląda w przypadku kradzieży? Auta nie ma, policja szuka,szuka i znaleźć nie może... co wtedy? Auto zaginęło a my zostajemy z dokumentami i tym samym obowiązku opłaty OC... Jak taką patową sytuację rozwiązać zgodnie z przepisami ?
Awatar użytkownika
Kamil
Kapitan Bomba
Kapitan Bomba
Posty: 2832
Rejestracja: 08 paź 2007, 20:15
Model: Scirocco II
Numer GG: 5363528
Lokalizacja: Warszawa

Re: Scirocco MK2 82r

Post autor: Kamil »

no to akurat dosc proste pytanie ;)
otoz zglaszasz kradziez na policje, policja szuka, szuka, znalezc nie moze, a ty zostajesz z dokumentami i postanowieniem o umorzeniu dochodzenia lub sledztwa i z tym kwiteczkiem idziesz do wydzialu komunikacji i mowisz, ze nastapila trwala i zupelna utrata posiadania bez zmiany w zakresie prawa wlasnosci :P czyli zgodnie z tym przepisem (pord):

Art. 79. 1. Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku: 59)

1) 60) przekazania pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o demontażu pojazdu, o którym mowa w ust. 2 bądź w art. 24 ust. 1 pkt 2 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie;

2) kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania;

3) wywozu pojazdu z kraju, jeżeli pojazd został zarejestrowany za granicą lub zbyty za granicę;

4) zniszczenia (kasacji) pojazdu za granicą;

5) udokumentowanej trwałej i zupełnej utraty posiadania pojazdu bez zmiany w zakresie prawa własności;

6) 61) przekazania niekompletnego pojazdu do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów, na podstawie zaświadczenia o przyjęciu niekompletnego pojazdu, o którym mowa w art. 25 ust. 1 lub art. 33 ust. 3 ustawy z dnia 20 stycznia 2005 r. o recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji, albo równoważnego dokumentu wydanego w innym państwie.

oczywiscie to tylko czesc tego przepisu, bo post wyszedlby za dlugi ;).

serio, zachecam do lektury prawa o ruchu drogowym, bo wielu ciekawych rzeczy mozna sie dowiedziec ;). fakt, ze jest napisane to to malo przystepnie, mi pewnie czyta sie troche latwiej ze wzgledu na wyksztalcenie, ale naprawde da sie ogarnac ;)
Old Volkswagens never die, they just get lower.
Awatar użytkownika
Sołtys
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 3289
Rejestracja: 01 gru 2007, 07:30
Model: Scirocco II
Numer GG: 1978368
Lokalizacja: Car-nice ... ZGY
Kontakt:

Re: Scirocco MK2 82r

Post autor: Sołtys »

Kamil pisze:
Sołtys pisze:I to jest właśnie nasza Polska rzeczywistość - jest przepis ale już kary za nieprzestrzeganie nie ma.
aaa tu sie mylisz kolego Sołtysie :) sankcja jest, tylko nieegzekwowana w praktyce. otoz kodeks wykroczen mowi, ze:
Kamil zgadza się to co napisałeś tylko ja właśnie miałem na myśli, że nie ma bezpośredniego "bata" w postaci nieuniknionej kary za przekroczenie terminu. Nie ma też możliwości przy stwierdzeniu tego wykroczenia zastosowania kary w postaci choćby mandatu dlatego takie sprawy są olewane przez policję czy inne organy mogące to wykryć podczas swoich postępowań. Podobnie jest w przypadku dokumentów - gdzie np. wpisy z adresem zamieszkania są nieaktualne (w sumie to unieważnia dany dokument).
Micek pisze:Zorbie mały off top odnośnie tego wyrejestrowania bo strasznie mnie to ciekawi. A mianowicie jak to wygląda w przypadku kradzieży? Auta nie ma, policja szuka,szuka i znaleźć nie może... co wtedy? Auto zaginęło a my zostajemy z dokumentami i tym samym obowiązku opłaty OC... Jak taką patową sytuację rozwiązać zgodnie z przepisami ?
Skoro sprawa zgłoszona na poli to powinni wystawić kwit potwierdzający zgłoszenie i na jego podstawie powinni zawiesić ubezpieczenie (tak mi się wydaje ... pewny nie jestem).
Było sobie JH - teraz 16V gra :) ................ Moje SCIROCCO na STP
Obrazek
Awatar użytkownika
Micek
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 334
Rejestracja: 25 sie 2008, 18:24
Model: Scirocco II
Lokalizacja: domek na drzewie

Re: Scirocco MK2 82r

Post autor: Micek »

Sołtys pisze: Skoro sprawa zgłoszona na poli to powinni wystawić kwit potwierdzający zgłoszenie i na jego podstawie powinni zawiesić ubezpieczenie (tak mi się wydaje ... pewny nie jestem).
Właśnie ja też nie.. dlatego pytam :D ale z tego co Kamil napisał:

"Art. 79. 1. Pojazd podlega wyrejestrowaniu przez organ właściwy ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu, na wniosek jego właściciela, w przypadku:

2) kradzieży pojazdu, jeżeli jego właściciel złożył stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za fałszywe zeznania;"

wynika że na upartego można by się ubiegać o wyrejestrowanie już po samym zgłoszeniu albo coś źle to tłumacze na swój język ale juz mniejsza o to, także powróćmy do Sciro z 82 :)
ODPOWIEDZ