rozdzielacz JH a DX

Jeśli masz jakiś problem techniczny ze swoim Scirocco mk1 lub mk2, tu zapytaj o rozwiązanie.
Awatar użytkownika
voo
Pisarz
Pisarz
Posty: 1358
Rejestracja: 01 gru 2007, 09:07
Model: Scirocco II
Lokalizacja: FZ

rozdzielacz JH a DX

Post autor: voo »

witam.

od początku kiedy kupiłem ostatnie sciro auto miało duży problem z odpalaniem. silnik był JH i dmuchał po 7atm na gar więc chodził równo. po wymianie na DX, który dmucha po 11 nietylko silnik miał jeszcze większe problemy z odpalaniem ale i przerywał. wymieniłem wszystko co sie wymienić dało a mogło mieć jakiś wpływ i metodą eliminacji padło na rozdzielacz :) a, że jeden walał mi sie po garażu więc problemu nie było. po wymianie jak ręką odjął :) ale..

i teraz pytanie: ten, który miałem miał dodatkowy przewód z gniazdem na wtyczkę.. a ten nowy nie i nie da sie tego przełożyć bo zwyczajnie w tym drugim rozdzielaczu brakuję jednej dziurki ;) to tak z jajem ale poważnie.. do czego to służyło ?

pozdrawiam.
365 dni obsesyjnie.
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: obar »

voo napisał:
witam.

od początku kiedy kupiłem ostatnie sciro auto miało duży problem z odpalaniem. silnik był JH i dmuchał po 7atm na gar więc chodził równo. po wymianie na DX, który dmucha po 11 nietylko silnik miał jeszcze większe problemy z odpalaniem ale i przerywał. wymieniłem wszystko co sie wymienić dało a mogło mieć jakiś wpływ i metodą eliminacji padło na rozdzielacz :) a, że jeden walał mi sie po garażu więc problemu nie było. po wymianie jak ręką odjął :) ale..

i teraz pytanie: ten, który miałem miał dodatkowy przewód z gniazdem na wtyczkę.. a ten nowy nie i nie da sie tego przełożyć bo zwyczajnie w tym drugim rozdzielaczu brakuję jednej dziurki ;) to tak z jajem ale poważnie.. do czego to służyło ?

pozdrawiam.
hmmm.... to jest zaworek taktujący i jak go nie podłączysz to nie będzie podawane odpowiednie cisnienie paliwa (albo i wcale).... a skoro go nie było w drugim rozdzielaczu to wnioskuję że DXy nie miały tego zaworka. Wszystkie JH mają ten zaworek i jest sterowany głównie przez komputer no i przez nieszczęsną sondę lambda.
Teoretycznie przy niskich obrotach na biegu jałowym nie musi on działac ale u mnie działa cały czas i jest ok, a jak przestawał to spadały obroty.
P.S. wymiana silnika nie gra roli jeśli chodzi o pompy paliwa czy rozdzielacze a 7 atmosfer to już trup silnik (tzn remoncik) a 11 to bardzo ładne ciśnienie i raczej nic nie ma do tego, ze silnik gorzej pracował..

Aha, ponoć DX powinien dostawać mieszankę 98 oktanów a nie 95, ale generalnie obstawiałbym, że po prostu rozdzielacz już się skończył i dlatego wymiana pomogła:)
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
voo
Pisarz
Pisarz
Posty: 1358
Rejestracja: 01 gru 2007, 09:07
Model: Scirocco II
Lokalizacja: FZ

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: voo »

dosłownie przed chwilą patrzyłem pod maske sciro, które orginalnie ma wsadzonego DX\'a. przy rozdzielaczu też nie ma tego gniazda, nie ma sondy i nie ma kompa.. zgłupiałem.
365 dni obsesyjnie.
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: NodiT »

Ale ty wsadziłeś tego DX-a na osprzęcie JH czy wyimieniłeś silnik razem z wtryskiem?
Awatar użytkownika
voo
Pisarz
Pisarz
Posty: 1358
Rejestracja: 01 gru 2007, 09:07
Model: Scirocco II
Lokalizacja: FZ

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: voo »

wsadziłem na osprzęcie JH.
365 dni obsesyjnie.
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: NodiT »

Skoro wtrysk jest od JH to rozdzielacz powinien być z wyjściem na ten zaworek, inaczej chyba coś może nie chodzić tak jak powinno. A to że w DX tego nie było wynika z tego ze DX był na K-jetronic-u a JH jest na KE-jetronic-u...
Awatar użytkownika
voo
Pisarz
Pisarz
Posty: 1358
Rejestracja: 01 gru 2007, 09:07
Model: Scirocco II
Lokalizacja: FZ

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: voo »

wtryski zostały ze starego silnika bo w \'nowym\' dwa lały. wszystko prócz troche wyższych obrótów gra. może inaczej.. co steruje JH a co DX\'em ?
365 dni obsesyjnie.
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: NodiT »

Z tego co wiem DX jest sterowany jedynie za pomocą podciśnienia w JH dochodzi do tego jeszcze sonda lambda i komp który w zależności od jej wskazań koryguje mieszanke
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: obar »

to w takim razie jak jest sterowany mój JH skoro nie mam podłączonej sondy?:P
Komp koryguje mieszanke w JH w zalezności od innych czujników także, a nie tylko na podstawie sygnałów z sondy.
W DX mnie ma takich pierdół i bardzo słusznie.

Mozna to porównać do PL i KR: w PL rozdzielacze miały potencjometr od regulacji meszanki sterowany przez kompa, który to z kolei też sterował tym bazując na sygnałach z sondy i czujników, a KR nie ma takiech pierdół przy rozdzielaczu i tez dobrze bo jest mocniejszy i nieograniczany przez sondy katalizatory itp.

DX to fajna sprawa:) ... a JH to alternatywa pomiędzy spalaniem a moca, dlatego tyle pierdół poupychali pod maską.
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: NodiT »

Skoro nie ma sondy to komp przyjmuje zapewne jakieś domyślne wartości:P, i tak właściwie oprócz sondy to nie ma tak jakichś dodatkowych czujników z których mógłby brać dane.

A co do różnicy w mocy między KR a PL to wtrysk akurat niewiele tu zmienia, wsadź do PL wałek ssący z KR wywal kata i moc powinna być prawie identyczna z KR;)...

KE-jet powstał tak naprawdę tylko po to żeby zastosować katalizator i spełnić normę spalin Euro-2, jest bardziej awaryjny, ale za to obniża trochę spalanie w porównaniu do K-jeta.
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: obar »

NodiT napisał:
Skoro nie ma sondy to komp przyjmuje zapewne jakieś domyślne wartości:P, i tak właściwie oprócz sondy to nie ma tak jakichś dodatkowych czujników z których mógłby brać dane.

A co do różnicy w mocy między KR a PL to wtrysk akurat niewiele tu zmienia, wsadź do PL wałek ssący z KR wywal kata i moc powinna być prawie identyczna z KR;)...

KE-jet powstał tak naprawdę tylko po to żeby zastosować katalizator i spełnić normę spalin Euro-2, jest bardziej awaryjny, ale za to obniża trochę spalanie w porównaniu do K-jeta.
No ja wyregulowałem mieszanke na rozgrzanym silniku i tyle... tak do swoich potrzeb :evil: ;)

Co do wałków to już temacik był rozpatrzony w gronie trzech znawców czyli ja Wróżka i Czarodziejka:laugh: . Pomierzyliśmy wałki od Pl i od KR i nie ma róznicy w wysokosciach krzywek, natomiast w 2.0 16v 9A jest maleńka różnica i wałki sa ciut \"niższe\", to tak nawiasem mówiąc;).
generalnie myśle, że to właśnie przez sondę i katalizator jest mniejsza moc, bo jakby nie było to przelot nie jest i sonda \"odpowiednio\" zuboża mieszankę aby sprostac wymaganym normom;).
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: NodiT »

Nie wiem jak z wysokością krzywek ale na zerknij sobie do jakiejś książki z opisem silników PL i KR choćby w golfie 2 i zwróć uwagę na czasy otwarcia zaworów ssących w KR a PL;)

Edit:

Jak widać zawory ssące w KR są otwarte około 35% czasu dłużej niż w PL...

Obrazek
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: obar »

hmmm.... to ciekawe:huh: .... zwłaszcza to dlaczego PL ma dostępny pełny moment obrotowy w niższych partiach obrotów, a to też dosyć ważne... choć mac mniejsza o kilka koni...
Czyli wychodzi na to, że nie chodzi o wysokość krzywek a czas otwarcia zaworów, a tu już suwmiarka nie pomoże:side:
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: rozdzielacz JH a DX

Post autor: NodiT »

Na moje oko wygląda to tak że PL ma moment niżej niż KR właśnie za sprawą wałka, przy niskich-średnich obrotach lepsze są krótsze czasy otwarcia zaworów. KR braki na dole nadrabia za to mocniejsza góra, a jego większa moc wynika właśnie z wyższego momentu na wyższych obrotach.
ODPOWIEDZ