Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Jeśli masz jakiś problem techniczny ze swoim Scirocco mk1 lub mk2, tu zapytaj o rozwiązanie.
Awatar użytkownika
Miron
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 01 gru 2007, 11:54
Model: Scirocco II
Numer GG: 5288196

Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: Miron »

Jak wielu posiadaczy scirocco tak i ja odczułem zbyt słabe światła i postanowiłem je ulepszyc przerabiając na przekaźniki. Zastosowałem się do artykułu z portalu http://www.scirocco.pl/content/view/57/48/
Geniuszem z zakresu elektryki nie jestem ale wszystko wydawało się proste, ale po kolei ;-)

1. Zgodnie z artykułem zaopatrzyłem się w przekaźniki 12V 30A, gniazda do nich, bezpieczniki 20A i 25A i zmontowałem wszystko zgodnie ze schematem:
Obrazek

Podłączyłem zarówno przekaźniki do świateł drogowych jak i mijania wg sposobu jak na schemacie, czyli plus i minus od akumulatora do przekaźnika, sygnałowe kable wziąłem z odciętej prawej wiązki (stojąc przodem do auta), natomiast lewe i prawe swiatło do przekaźnika dwoma niezaleźnymi kablami (na schemacie te 2 poziome wtyczki w przekaźniku). Analogicznie zrobiłem dla drugiego przekaźnika od długich.

Robię testy i co się okazuje? środkowy pin na obydwu przekaźnikach daje prąd cały czas, niezależnie od tego czy na włączniku w kabinie światła były włączone czy też nie. Na tym \"wyższym\" na schemacie pinie wszystko ok, czyli światło włącza się ok.

Szybka przeróbka, czyli wywalam kabel z tego \"środkowego\" i złączam go z górnym \"poziomym\".... ufff działa jak należy ;-))) ...przynajmniej światła krótkie
I tutaj pierwsze pytanie, czy ja coś źle zrobiłem, czy schemat kłamie? Wszystko wydaje mi się zrobione było zgodnie z opisem.


2. Czas na analogiczną przeróbkę długich, zwarłem lewą stronę z prawą stronę i podpiąłem do górnego pinu na przekaźniku. Niestety długie nie świecą ;(
Ok, więc testuję czy idzie sygnał ze starej prawej wiązki - nie idzie.
Zatem szybka próba puszczenia sygnałowego z lewej cześci na przekaźnik. Zrobiłem chyba jeden błąd bo nie odpiąłem starego sygnałowego (czyli sygnałowy z lewej i prawej były zwarte). Próba... dalej nie działa, ale jest nowy problem: w środku nie zaświeci nawet niebieska dioda na zagarach, że włączam długi. Porozpinałem wszystko, posprawdzałem na wszelki wypadek bezpieczniki (jednen 10A był przepalony i wymieniłem go, ale nie wiem czy to od długich) i dalej nie działa. Jak mogę to jeszcze podpiąć?

3. Jakby tego było mało nie działa mi teraz lewa strona (patrząc od przodu) postojówek, zarówno z przodu jak i z tylu. :ohmy:


Koledzy pomóżcie bo nie chcę spierniczyć czegoś więcej, co tutaj jest nie tak?
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: NodiT »

U mnie wygląda to tak: Obrazek

Na przykładnie krótkich:
Z lewej oryginalnej wiązki do nóżki nr 85 przekaźnika idzie sygnał krótkich (żółty przewód)
Z nóżki 86 przekaźnika wychodzi masa do aku która po drodze łączy się jeszcze z masami żarówek lewej i prawej. (brązowy przewód)
Do nóżki nr 30 dochodzi + z aku
Z nóżki 87 poprowadzony jest nowy przewód świateł krótkich do reflektora prawego i lewego.

Mam 2 przekaźniki nr53 (12V/40A) jeden dla długich i jeden dla krótkich.

Instalacja do świateł długich jest analogiczna do tej z tym ze zamiast żółtego przewodu mamy biało-czarny.

* - kolory z opisu to kolory użyte w oryginalnej instalacji świateł.


A co do twoich problemów:
Instalacje krótkich z tego co napisałeś zrobiłeś dobrze ale możliwe że masz uszkodzony przekaźnik i stąd problemy z jedną z nóżek.

Co do długich to w opisie przeróbki jest napisane żeby podpiąć jakieś dodatkowe zaróweczeki do oryginalnego przewodu przed przekaźnikiem. U mnie nie mam co prawda nic takiego podpiete i działa bez problemów, ale u ciebie może być potrzebne.
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: obar »

A co do twoich problemów:
Instalacje krótkich z tego co napisałeś zrobiłeś dobrze ale możliwe że masz uszkodzony przekaźnik i stąd problemy z jedną z nóżek.

Co do długich to w opisie przeróbki jest napisane żeby podpiąć jakieś dodatkowe zaróweczeki do oryginalnego przewodu przed przekaźnikiem. U mnie nie mam co prawda nic takiego podpiete i działa bez problemów, ale u ciebie może być potrzebne.
Nie nie nie, Panowie nie ma potrzeby stosowania żadnych żaróweczek jak jest wsio oki;). Przekaźnik też nie jest sfajczony;). Ja tez to przerabiałem a co się naszukałem odpowiedniego przekaźnika...:silly: .

Już mówię w czym rzecz.
Masz nie te przekaźniki co trzeba. Te piny równoległe (i środkowy i ten z brzegu) w odpowiednim przekaźniku są ze sobą zwarte na stałe a załączenie świateł włącza na nie prąd.

Ty masz przekaźniki, w których ten środkowy pin jest bez włączania zwarty do plusa a jak włączasz światła to przełącza zasilanie ze środkoewgo pinu na ten z brzegu, dlatego poprawnie działa tylko ten jeden pin:).

Słuchaj łatwiej Ci będzie znaleźć taki przekaźnik jak Nodi pokazał na schemacie, tylko musi być 40A i wtedy to tego jednego pinu podłączasz oba kable od poszczególnych świateł i będzie dobrze:)... ale to jak nie znajdziesz odpowiednich przekaźników z 5 pinami;).

Prosto je można rozpoznać: te właściwe mają między tymi równoległymi pinami nit, który trzyma te nózki (bo nóżki to wygieta blacha w kształcie litery U), a w tych niewłaściwych tego nitu nie ma.
Mam nadzieję, że nie zamotałem zbytnio;).
Pozdro vw
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: NodiT »

Prosto je można rozpoznać: te właściwe mają między tymi równoległymi pinami nit, który trzyma te nózki (bo nóżki to wygieta blacha w kształcie litery U), a w tych niewłaściwych tego nitu nie ma.
A nie prościej obejrzeć schemat na przekaźniku?:P
Słuchaj łatwiej Ci będzie znaleźć taki przekaźnik jak Nodi pokazał na schemacie
Ten przekaźnik (nr53) jest używany w różnych modelach VW m.in jako przekaźnik klaksonu.

Pozdro.
Awatar użytkownika
Miron
Początkujący
Początkujący
Posty: 31
Rejestracja: 01 gru 2007, 11:54
Model: Scirocco II
Numer GG: 5288196

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: Miron »

Na początek dzięki za Wasze sugestie

obar napisał:
Ty masz przekaźniki, w których ten środkowy pin jest bez włączania zwarty do plusa a jak włączasz światła to przełącza zasilanie ze środkoewgo pinu na ten z brzegu, dlatego poprawnie działa tylko ten jeden pin:).

Słuchaj łatwiej Ci będzie znaleźć taki przekaźnik jak Nodi pokazał na schemacie, tylko musi być 40A i wtedy to tego jednego pinu podłączasz oba kable od poszczególnych świateł i będzie dobrze:)... ale to jak nie znajdziesz odpowiednich przekaźników z 5 pinami;).

Prosto je można rozpoznać: te właściwe mają między tymi równoległymi pinami nit, który trzyma te nózki (bo nóżki to wygieta blacha w kształcie litery U), a w tych niewłaściwych tego nitu nie ma.
Mam nadzieję, że nie zamotałem zbytnio;).
Pozdro vw
Czyli jeśli dobrze rozumiem to że obecnie krótkie mi działaja nie znaczy że jest dobrze zrobione. Obydwa światła podłączone są do jednego pinu i 30A przekaźnik to pewnie za mało, tak?


NodiT napisał:
Ten przekaźnik (nr53) jest używany w różnych modelach VW m.in jako przekaźnik klaksonu.
OK, najwyżej poszukam tego typu przekaźnik - uda się nowy dorwac w sklepach elektronicznych, czy tylko uzywki?


OK, ale problem nie załączania się obecnie wogóle sygnału do długich dalej nie rozwiązany, podobnie postojówki - jaki to może mieć ze sobą związek? Gdzie szukać przyczyny?
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: obar »

A nie prościej obejrzeć schemat na przekaźniku? :P
Zauważyłem, że nie wszystkie mają schematy na obudowie.... jakoś dziwnie:dry:
Czyli jeśli dobrze rozumiem to że obecnie krótkie mi działaja nie znaczy że jest dobrze zrobione. Obydwa światła podłączone są do jednego pinu i 30A przekaźnik to pewnie za mało, tak?
Jeśli krótkie Ci działają poprawnie to znaczy, że jeden przekaźnik jest ok.

30A może wystarczyć ale może też długo nie pożyć a lepiej mieć ten zapas prądu to przynajmniej jest pewność, że się ciepło nie będzie odkładało na styku.
A co do przekaźnika 53 to niby jest 40A, ale nóżki ma takie trochę chude;), ja bym, polecał przekaźnik numer 17:).

Pozdro vw
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
NodiT
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 537
Rejestracja: 01 gru 2007, 00:33
Model: Scirocco II
Numer GG: 9039639

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: NodiT »

Zauważyłem, że nie wszystkie mają schematy na obudowie.... jakoś dziwnie
hmm..wszystkie które ja narazie spotkałem miały schematy
30A może wystarczyć ale może też długo nie pożyć a lepiej mieć ten zapas prądu to przynajmniej jest pewność, że się ciepło nie będzie odkładało na styku.
Przecież światła mijania ciagna razem około 10A wiec przekeżnik 30A spokojnie wystarczy.
A co do przekaźnika 53 to niby jest 40A, ale nóżki ma takie trochę chude, ja bym, polecał przekaźnik numer 17
Chude czy nie chude przekaźniki 53 spisują się u mnie bardzo dobrze już 2 miesiące...
Awatar użytkownika
obar
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 4496
Rejestracja: 16 paź 2007, 23:16
Model: Scirocco II
Numer GG: 5123300
Lokalizacja: Słupsk

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: obar »

Przecież światła mijania ciagna razem około 10A wiec przekeżnik 30A spokojnie wystarczy.
aaaa bo na światła mijania to na pewno wystarczy:)
Na drogowych zakładałem większe bo mam żarówy 90W/55W i po załączeniu drogowych przynajmniej jest widoczność jak w dzień:).
Co do schematów to może były pościerane bo to tylko na metalowych zauważyłem.
SOME DO DRUGS, OTHERS DO BOTTLES.
I SOLVE MY PROBLEMS WITH WIDE OPEN THROTTLES!

Szeroki MKII 2.0 16V
Awatar użytkownika
szarywilk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 627
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:38
Model: Scirocco II
Numer GG: 4195756

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: szarywilk »

wlasnie wrocilem z auta i zauwazylem dziwny problem,po przekreceniu kluczyka swieci mi sie prawe lampy z przodu i tylu i 2 dziwna rzecz jak wlacze np swiatla to nie moge wylaczyc silnika nawet przekrecajac kluczyk,co to moze byc ?.
Awatar użytkownika
wlodar
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 808
Rejestracja: 12 gru 2007, 18:18
Model: Scirocco II
Numer GG: 6449937
Lokalizacja: Rychtal woj. wlkp

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: wlodar »

najprawdopodobniej kostka w stacyjce ci sie powalila, albo wlacznik swiatel :)
szukasz części do sroki??? dzwoń tel 791997865 :)
Awatar użytkownika
spirit
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2763
Rejestracja: 01 gru 2007, 20:27
Model: Scirocco II
Numer GG: 8805675
Lokalizacja: WOR

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: spirit »

Obstawiam kostkę stacyjki,pewnie dokonuję żywota.Masz pewnie gdzieś zwarcie na kablach lub kostce stacyjki.Od razu jakby ci się zachciało zakładac nowy temat pod tytułem: jak wymienic kostkę stacyjki,służę linkami.

http://scirocco.pl/archiwum/forum.php?p ... ategory=22

http://www.scirocco.pl/component/option ... /catid,12/
Było: 91 GT II LC6V JH RIP
Jest: 90 GT II L90E 2.0 PB + BLOS
Jest: 82 1.8 ABS + BLOS

ObrazekObrazekObrazek
Awatar użytkownika
szarywilk
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 627
Rejestracja: 11 mar 2008, 10:38
Model: Scirocco II
Numer GG: 4195756

Odp: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: szarywilk »

a juz mialem zakladac nowy watek ha ha ha. ;)
Awatar użytkownika
GPS
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 815
Rejestracja: 01 gru 2007, 16:51
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: GPS »

Odkopię z małym pytaniem, jakiej średnicy przewód wystarczy do tej operacji ?
________________________
[|___|_|===vw===|_|___|]
Awatar użytkownika
spirit
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 2763
Rejestracja: 01 gru 2007, 20:27
Model: Scirocco II
Numer GG: 8805675
Lokalizacja: WOR

Re: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: spirit »

1.5 lub 2.5.
Awatar użytkownika
GPS
Zaawansowany
Zaawansowany
Posty: 815
Rejestracja: 01 gru 2007, 16:51
Model: Scirocco II
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Przeróbka świateł na przekaźniki, pomocy!

Post autor: GPS »

Ok. Zrobiłem na 2,08 bo taki miałem od prądu i powiem jedno...
Dlaczego dopiero teraz?!
Właśnie skończyłem i wróciłem z przejzadzki... Grubooooo! Teraz mogę wreszcie światła w dół trochę opuścić :) jest mega różnica.
________________________
[|___|_|===vw===|_|___|]
ODPOWIEDZ